Inne publikacje z kategorii:
"Wiedza ogólna"

Inne publikacje tego autora

Ankieta- Owady w diecie ludzi i zwierząt

Opublikował/a: Tadeusz Bakuła - emeryt
PDF | Drukuj | Poleć
Ankieta- Owady w diecie ludzi i zwierząt

 

Owady w diecie ludzi i zwierząt

Szanowni Państwo,

      zwracam się z uprzejmą prośbą o wypełnienie załączonego kwestionariusza ankiety, będącego narzędziem badawczym i źródłem danych w badaniach pt.: „Owady w diecie ludzi i zwierząt” w ramach realizacji strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków” Nr DZP/GOSPOSTRATEG-I/224/2018 finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju pt.: ”Opracowanie strategii wykorzystania alternatywnych źródeł białka owadów w żywieniu zwierząt umożliwiającej rozwój jego produkcji na terytorium RP”. Celem ankiety jest poznanie opinii Polaków wraz z identyfikacją możliwości wykorzystania owadów i białka owadziego w żywieniu ludzi i zwierząt. Kwestionariusz skierowany jest do potencjalnych osób zainteresowanych hodowlą owadów na cele żywieniowe i paszowe, oraz konsumentów produktów z zawartością owadów.
      Według prognoz ONZ (2013), w 2050 roku światowa populacja osiągnie 9 mld ludzi. Taki wzrost populacji będzie wymagał zwiększonej produkcji żywności. Ocenia się, że zapotrzebowanie na żywność wzrośnie o 70% w stosunku do obecnej sytuacji. Aby sprostać temu wyzwaniu koniecznym stało się poszukiwanie nowych, alternatywnych źródeł pożywienia dla ludzi i zwierząt. Jednym z takich źródeł staje się przetworzone białko owadzie, które w przypadku niektórych społeczeństw (Ameryka Środkowa , Azja, Afryka) jest od dawna składnikiem codziennej diety.
      Według definicji Komisji Europejskiej "novel food" (nowa żywność) to środek spożywczy, który nie był dotychczas regularnie spożywany przez mieszkańców Unii Europejskiej. Dobrym przykładem „nowej żywności” są produkty przeznaczone do spożycia przez człowieka uzyskane z owadów.
      Pragnę zapewnić, iż żadne z przekazanych przez Państwa informacji nie będą̨ upubliczniane w formie pozwalającej na identyfikację. a wyniki badań wykorzystane zostaną wyłącznie dla celów naukowo-badawczych. Liczę na życzliwość i pomoc z Państwa strony.
 
Z wyrazami szacunku,
Kierownik Projektu
dr hab. Tadeusz Bakuła, prof. UWM
 
Kontakt do osoby odpowiedzialnej za badania:
lek.wet. Remigiusz Gałęcki
Katedra Prewencji Weterynaryjnej i Higieny Pasz
Wydział Medycyny Weterynaryjnej
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
e-mail: remigiusz.galecki@uwm.edu.pl
tel.kom: +48 660 061 686
 

Ankieta dla konsumentów:     http://tiny.cc/ankieta_owady

Ankieta dla rolników:    http://tiny.cc/rolnicy

Ankieta dla lekarzy weterynarii:     http://tiny.cc/weterynaria

Twój komentarz

Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się lub dodaj komentarz bez logowania:

:
:
:
: